Skocz do zawartości

Zdjęcie

O co chodzi z tym sprzętem?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Valco

Valco
  • Kapitan BF4
  • 535 postów
  • Battlelog:1valco
  • Xfire:1valco

Napisano 07 wrzesień 2014 - 15:23

Tak sobie ostatnio rozmyślałem, przy okazji topienia swojego kompa, o co chodzi z tym sprzętem? Mam trochę czasu do dyspozycji to i z tym myśleniem za bardzo się nie spieszyłem a jak człowiek wolniej myśli to i więcej wymyśli.
Patrzę sobie na rynek sprzętu komputerowego i gdzieś tam w oddali widzę, że tak zbliżyliśmy się do granicy możliwości, że kolejne kroki są już tylko pozorowane. Jestem prawie tak stary jak komputery PC i jest w tym jakaś analogia. Jak zaczynałem swoją przygodę komputerową obowiązywała architektura x286 potem 386 i milowy krok Pentium. Pomijam Atari ZX Spectrum i inne takie jako "komety" na informatycznym firmamencie. Swój pierwszy zestaw samodzielnie zbudowałem na "kosmicznych" , na tamte czasy, podzespołach. Płyta główna Asus P2BF, Pentium II 400MHz i tak na prawdę pierwsza w pełni 3D grafika jeszcze wtedy samodzielnej kanadyjskiej firmy, Ati Rage Fury 128. W drugiej połowie zeszłego wieku, taki zestaw kosztował majątek a moc obliczeniową miał mniejszą niż połowa mocy dzisiejszego przeciętnego smartfona.
Kolejne "kroki" były rwnie wielkie - Pentium III, Pentium IV aż doszliśmy do Intel Core.
Technologia szalała z miniaturyzacją. Co rusz to docierały informacje o co raz mniejszych tranzystorach montowanych na krzemowej płytce aż ostatnio dotarliśmy do 22nanometrów w CPU a w kartach graficznych nawet do 18. Dla większości z nas są to wymiary zupełnie abstrakcyjne a dla jakiego takiego odniesienia powiem, że taki wirus grypy ma rozmiar w granicach 40 a wirus WZW B 27nanometrów.
Tyle rozrzewniających wspomnień, wróćmy do czasu teraźniejszego.
Jak już wspomniałem na wstępie, uśmierciłem swoją mobo, rozglądam się za nową i co widzę?
Kolejna "stopka" procesora. Pomijam poprzednie generacje ale teraz... 1366, 1156, 1155 a dziś LGA1150.
Najpierw dołożyli nóżek w cholerę a tera je amputują. Czytam dalej i co widzę? Tak! Już jest! Hurrrra, 4 generacja procesorów Intel Core! Kolejny krok.... milowy? Nie! ....MARKETINGOWY!
Mam nieodparte wrażenie, że producenci płyt głównych zawarli ciche porozumienie z producentami procesorów. Jestem "Intelowcem" i nie wiem jak to się ma w AMD ale nie sądzę by miało być inaczej.
Zamiast pakować coraz to nowy procek do starej płyty, zmuśmy ich by kupowali i procek i płytę!
Wszystko da się uzasadnić. Damy nowy cipset ;P i powiemy im, że tylko z tym prockiem dostaniesz to czego dotąd nie miałeś...
Tak sobie pomyślałem, muszę kupić płytę to może i nowy standard? Sprzedam procka i kupie komplet...
Co się okazuje, poczciwy Core i7 2600k był absolutnym strzałem w stopę Intela. Nagle okazało się, że sztucznie przykręcony kurek z wydajnością został odkręcony. Co prawda jego nominalna prędkość to tylko 3,4GHz nowe można kupić z traktowaniem 4GHz. Jednak w przypadku 2600K to "K" jest prawdziwe. I tak użytkownicy piszą, że z łatwością osiągają na nim 4,7GHz zaś przy nowym 4790K wolność podkręcania kończy się na 4,5GHz. Piszę tutaj tylko o " bezpiecznym" kręceniu bo przecież świry oblewają procka ciekłym azotem i dają mu tyle prądu aż się i tak usmaży.
Specjaliści piszą, że zmiana tzw architektury to maksymalnie 5% zysku.... i to w tak zwanych sztucznych testach to znaczy specjalnie napisanych programach do wyciskania soków z procesora. Przy programach urzytkowych czy grach różnica jest niewidoczna.
No to nasuwa się pytanie - PO CO? Ano ekonomia tego Świata opiera się nie o to by mieć a o to by ciągle kupowć poto by inni mogli produkować a jak już wyprodukują i sprzedadzą to będą mieli kasę by samemu kupować i tak w kółko.

#2 Dusktill

Dusktill
  • Rezerwista
  • 1080 postów
  • Xfire:ja1975
  • Lubię:Hardware
    80's Music

Napisano 07 wrzesień 2014 - 19:42

Ani 22, ani 18, ani 14 nm...

http://pclab.pl/art59195.html

Z resztą się zgadzam :)

#3 Bl4ck De4th

Bl4ck De4th
  • Porucznik BF4
  • 407 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 07:03

No i Valco sam sobie dałeś odpowiedź na zadane pytanie, jakby to powiedział Browciu "żodyn piniondz nie śmierdzi, żodyn"

#4 Kic

Kic
  • FoH Kapral
  • 57 postów

Napisano 21 listopad 2015 - 17:11

a ja zaglądam Tu http://www.jaki-procesor.pl/lga-1150 i tu http://www.benchmark.pl/ranking/gpu i tu http://www.benchmark.pl/ranking/cpu

Zawsze jakieś porównanie tego "kroku" widać. Czy to technologi miniaturyzacji czy pochłanianych "watów" idących śladem efektów obliczeniowych.

Fakt faktem starałem się kiedyś zmieniać podzespoły średnio co 2 lata żeby nie zostać za bardzo z " tyłu ".

Na tę chwile posiadam kompa z przed 5 lat ( fakt faktem zwodowany - mój taki wymysł ) i na dzień dzisiejszy odpalam wszystko (1980x1050)  ... może nie na ultra ale idzie przyzwoicie ...( ot Fallout 4 na średnich i jest te 50 klatek jest ) technika niby do przodu ale jakoś tak stoimy ...( pytanie czy to też nie ta optymalizacja grafiki ).

A pro po kart graficznych posiadam teraz GF580 karta z 2010 wciąga masę prądu, GF 960  2x lepsza 2 x mniej prądu a 5 lat różnicy.

No i te podstawki procesorów ( nigdy nie śmierdziałem groszem i jakoś często mój wybór padał na procesory AMD ) to też posiadam AM3 (stary poczciwy phenom 965 ) krok wprzod ( phenom 1100T  ta sama technologia ) następny krok  trzeba było by już AM3+ albo ten FM gdzie jak kupowałem płytę ) to AM3 dopiero było w " premierze" ...

Cóż ...moim zdaniem to cała klika, komercha przedsiębiorstw ... wciskają nam coś by nie za bardzo do przodu... nasyca rynek puszcza coś nowego i znów będą ssać z kieszeni klientów ... krok za kroczkiem złotówka za złotówką .

To samo teraz dzieje się w dziedzinie tele " smartphonów" . Nowe modele, dizajny, technologie w środku aparaty procesory cuda wianki ogromne ekrany dla ślepych " a wysyła SMS ? "

.. Kto bogatemu zabroni ? ...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych